Print

Запитання-відповіді

Що таке хелати?
Хелати (від. лат. chelate – клішня) – це металоорганічні комплекси, в яких хелатуючий агент міцно утримує іон металу в розчинному стані аж до самої миті потрапляння його в рослину.

Чи безпечні хелатні добрива?
Так, за дотримання загальних правил безпеки та рекомендацій щодо їх застосування.

Чому хелати кращі за неорганічні солі?
Хелати за своєю природою є органічними речовинами, а отже близькі за властивостями до тих, що є в рослинах, що полегшує їх надходження в рослину та включення в метаболізм.

Навіщо рослинам мікроелементи?
Вони входять до складу ферментів та гормонів, що регулюють фізіолого-біохімічні процеси в рослинах.

Як потрапляють мікроелементи в рослину через лист?
Потрапивши на листкову поверхню, хелати мікроелементів дуже швидко проникають через стінку епідермісу і мембрану клітини. Пересуваючись в верхній епідерміс, потрапляють в палісадний шар а потім і в губчастий де повністю засвоюються клітиною.

Чи потрібна обробка посівного матеріалу?
Так. Обробка посівного матеріалу мікродобривами пришвидшує проростання насіння та покращує приживання розсади.

Чи потрібне позакореневе підживлення?
Так. Позакореневе підживлення мікродобривами сприяє підвищенню урожайності та покращенню показників якості.

Яка норма робочого розчину при позакореневому підживленні?
200-300 л/га.

Які найбільш розповсюджені хелатуючі агенти?
ЕДТА та ОЄДФ.

Що таке комплексні добрива?
Це добрива, що містять в своєму складі два і більше елемента живлення.

Що таке прості або односторонні добрива?
Це добрива, що містять в своєму складі лише один елемент живлення.

Що таке монохелат?
Це мікродобриво, що містить в своєму складі лише один схелатований мікроелемент.

Що таке мікроелементи?
Це елементи, що містяться в рослинах в кількості 0,01-0,001 %.

Що таке макроелементи?
Це елементи, що містяться в рослинах в кількості більше ніж 0,01 %.

Чи всі мікроелементи можуть бути у  хелатній формі?

Не всі мікроелементи можуть бути в хелатній формі. Хелати – це комплексні сполуки, що утворюються при взаємодії іонів металів з молекулами деяких органічних сполук. Тому в хелатній формі можуть бути всі  мікроелементи (Fe, Cu, Mn, Zn ,Co), за виключенням бору.

Чому бор в мікродобривах не може бути в хелатній формі?

Бор є представником напівметалів. А як відомо, хелати утворюються тільки при взаємодії іонів металів. Тому Бор ніякому разі не може бути в хелатній формі. В більшості мікродобрив він знаходиться в органічній формі – боретаноламін.

В які фази необхідне позакореневе підживлення мікродобривами?

Позакореневі підживлення мікродобривами слід проводити у критичні фази росту і розвитку культур,  для того щоб майбутньому запобігти візуальним симптомам нестачі мікроелементів, що в кінцевому випадку призводить до значної втрати врожайності. Коли є візуальні симптоми нестачі елементів живлення, можна зберегти всього 10-15 % врожаю, тоді як завчасне внесення збереже 30 % врожаю.

Як може проявлятися нестача мікроелементів у рослин?

Нестача мікроелеметів у рослин може проявлятися у вигляді втрати забарвлення, деформації вегетативних та генеративних органів. Часто нестача мікроелементів призводить до захворювань у рослин. Наприклад нестача бору у буряка цукрового призводить до побуріння, а потім почорніння зовнішніх кілець судинно-провідної системи (гниль сердечка). Нестача міді у сг культур призводить до поширення грибкових і бактеріальних захворювань.

Як визначити необхідність позакореневих підживлень рослин мікродобривами?

Необхідність підживлень часто виникає за явних ознак нестачі поживних елементів, щоб запобігти втратам врожаю. Також на сьогодні є популярними  сучасні методи діагностик рослин, що дозволяють визначити необхідність підживлення мікроелементами.

Чи можна уникнути позакореневих підживлень мікродобривами, якщо вноситься велика кількість мінеральних добрив?

При високій врожайності (>6-7 т/га) та високому рівні забезпечення макроелементами внаслідок внесення великих доз мінеральних добрив обмежуючим чинником є нестача мезо- та мікроелементів.  Тому позакореневі підживлення мікродобривами зіграють ключову роль у підвищенні врожайності.

Чи можна зменшити дози застосування мінеральних добрив, за рахунок внесення більшої кількості мікродобрив?

Мікродобрива не можуть повністю замінити мінеральні добрива. Вони можуть тільки підвищити коефіцієнт використання основних добрив з грунту. Тому сумісне застосування мінеральних добрив та мікродобрив забезпечить високі та якісні врожаї за будь-яких умов.

Чи підвищується стійкість рослин до несприятливих умов та хвороб при підживленні мікроелементами?

Стійкість до несприятливих умов і хвороб при підживлення мікродобривами підвищується. Кожен мікроелемент відіграє свою роль у запобіганні стресів. Наприклад мідь та цинк підвищують засухо-, жаро-, морозо- і холодостійкості рослин. Ще одною особливістю міді є те, що цей елемент підвищує стійкість рослин проти грибкових і бактеріальних захворювань.

Чи можлива інтоксикація при надмірному внесенні мікроелементів?

Мікроелементи як важкі метали у концентраціях, що перевищують потреби в них рослин, можуть порушувати біологічні цикли, пригнічувати, а іноді й призводити до загибелі рослин. Особливо токсичні для живих організмів високі концентрації таких елементів, як Pb, Cd, Co, Cu, Zn, Ni. Тому, незважаючи на високу ефективність мікродобрив, допускати їх бездумного застосування не можна, бо це може призвести до накопичення в ґрунті токсичної кількості важких металів. Надлишок мікроелементів, як і їх нестача викликають метаболічні порушення в рослинах. У цілому рослина стійкіша до підвищених, ніж до знижених концентрацій мікроелементів.

Чи можна вносити мікродобрива в бакових сумішах з фунгіцидами, інсектицидами і гербіцидами?

В більшості випадків мікродобрива в хелатній  формі без проблем вносяться в баковій суміші з ЗЗР. Однак є винятки. Не рекомендується змішування мікроелементів з фунгіцидами на основі металів (д.р. фосетил-алюмію, гідро хлорид міді),та інсектицидами фосфорорганічної групи ( д.р. диметоат, хлорпірифос). Також не рекомендовано вносити мікроелементи з гербіцидами виробничої системи Clearfield® та Clearfield®+                                  


Система Orphus Задати питання
Український Аграрний Ресурс, 2011-2018
Всі права захищені законом
При використанні матеріалів посилання на сайт www.rostok-ua.com обов'язкове.
Для інтернет-видань - гіперпосилання не закрите для індексації пошуковими системами.